Лактоза - це молочний цукор, що становить приблизно 99% всіх вуглеводів будь-якого молока. Дисахарид, який під впливом ферменту лактази в шлунково-кишковому тракті розщеплюється на глюкозу та галактозу, після чого відбувається всмоктування цих моноцукрів.

Лактаза є ферментом мембранного травлення. Фермент розташовується в ворсинках тонкої кишки та розміщується по всій її довжині. Високу активність ферменту забезпечують зрілі ентероцити на вершині ворсинок.

Що таке дефіцит лактази (непереносимість лактози)?

Лактозна непереносимість (ЛН) виникає у людей, чий тонкий кишечник виробляє недостатню кількість ферменту лактази, яка необхідна організму для нормального перетравлення та розщеплення лактози.

Залежно від ступеня зниження активності лактази, різна кількість неперетравленої лактози надходить до початкових секцій товстої кишки. У ній дисахарид стає субстратом для нормальної мікрофлори кишківника. Велика кількість лактози викликає появу метеоризму через утворення великої кількості газів, а безпосередньо дисахарид призводить до підвищення осмотичної концентрації в порожнині кишки, виходу води та розвитку діареї.

Класифікація ЛН:

I. За ступенем прояву:

- часткова;

- повна.

II. За походженням:

• первинна ЛН - генетичні дефекти або фізіологічна незрілість ферментативних систем, за якої ентероцити в тонкому кишечнику залишаються неушкодженими.

• вторинна ЛН - зниження активності лактази, пов'язане з пошкодженням ентероциту, внаслідок інфекційного, алергічного або іншого запального процесу. Вона може бути як тимчасовою, так і постійною.

Клінічні прояви ЛН:

Клінічні прояви ЛН безпосередньо пов'язані зі вживанням молока або продуктів, що містять лактозу. Ступінь прояву симптомів, їх поєднання та важкість стану залежатимуть від рівня зниження ферменту, кількості лактози, що надійшла, стану макроорганізму та мікробіоценозу кишківника.

Основними клінічними проявами є:

1) метеоризм, здуття кишківника, біль у животі, підвищення газоутворення та підвищення внутрішньочеревного тиску;

2) осмотична діарея у вигляді частих, рідких випорожнень;

3) дисбактеріоз кишківника.

*Важливо розуміти, що ці скарги наявні не лише у разі ЛН, вони також можуть мати вияв у деяких інших клінічних станах (наприклад, синдром подразненого кишківника, глютенова хвороба). З огляду на це точна діагностика ЛН є дуже важливою.

У разі дисбактеріозу за відсутності біфідо-та лактобактерій розвиваються запальні процеси в шлунково-кишковому тракті, порушується травлення та всмоктування їжі, внаслідок чого відбуваються процеси гниття та бродіння в кишківнику. Ці явища різко погіршують стан у разі лактазної недостатності.

Численні дослідження застосування пробіотиків у разі ЛН підтверджують, що біфідо-та лактобактерії полегшують клінічні симптоми непереносимості лактози. Їх застосування є ефективним за рахунок підвищення β-галактозидазної активності в кишківнику, тобто синтезу ферменту β-галактозидази, який сприяє травленню лактози. Також уповільнює транзит вмісту травним трактом, пролонгуючи дію β-галактозидази в тонкому кишечнику та сприяє кращому перетравленню лактози.

Біфідо-та лактобактерії зменшують загальні шлунково-кишкові симптоми, такі як метеоризм, здуття живота та діарея.

 Якщо відновити нормальну кількість біфідо-та лактобактерій в шлунково-кишковому тракті, то явища лактазної недостатності мають значно м'якший перебіг.

 Перелік літератури, що використовувалася:

 Лактазна недостатність у дітей: сучасний стан проблеми. Є. В. Шрайнер 2, М. Ю. Денисов 1Вісник НДУ. Серія: Біологія, клінічна медицина. 2009. Том 7, випуск 4 © Є. В. Шрайнер, М. Ю. Денисов, 2009

 Ручкина І. Н., Личкова А. Е., Фадєєва Н. О., Щербаков П. Л. та ін. Вторинна лактазна недостатність та вплив мікрофлори тонкої кишки на електромоторну активність гладких м'язів кишківника//Доктор.Ру. Гастроентерологія. 2015. № 2 (103). Частина I. С. 44-48.

The role of colonic metabolism in lactose intolerance.

He T, Venema K, Priebe MG, Welling GW, Brummer RJ, Vonk RJ.

Eur J Clin Invest. 2008 Aug;38(8):541-7

 

Effects of Bifidobacterium longum and Lactobacillus rhamnosus on Gut Microbiota in Patients with Lactose Intolerance and Persisting Functional Gastrointestinal Symptoms: A Randomised, Double-Blind, Cross-Over Study

Paola Vitellio, Giuseppe Celano, Leonilde Bonfrate, Marco Gobbetti, Piero Portincasa, Maria De Angelis. 2019 Apr 19;11(4):886.

 

Probiotics and Lactose Intolerance Roel J. Vonk, Gerlof A.R. Reckman, Hermie J.M. Harmsen and Marion G. Priebe. October 3th 2012